ODEZWA DO RADNYCH GMINA DUKLA

Szanowni Państwo Radni Rady Miejskiej w Dukli,

We wstępie tej odezwy pragniemy w kilku słowach przypomnieć  rolę organizacji pozarządowych, którymi są stowarzyszenia, towarzystwa i fundacje, czyli organizacje tworzone przez grupę ludzi, których łączy cel zrobienia czegoś pożytecznego. Mówiąc najogólniej, organizacje pozarządowe to takie, które nie podlegają administracji publicznej, a ich działalność nie jest nastawiona na zysk, ale na potrzeby danego społeczeństwa.

Z całą pewnością trzeci sektor nie działa w Polsce tak prężnie, jak na Zachodzie, ale z roku na rok obserwujemy jego rozwój. Organizacje pozarządowe są obecne w coraz liczniejszych dziedzinach życia. Często słyszymy, niech Gmina zrobi, niech Gmina się zajmie itp. Zadam więc pytanie, czy jednak trzeci sektor jest nam, jako społeczeństwu niezbędny? A może nie rząd i gmina lecz my sami powinniśmy rozwiązywać problemy, które nas nurtują, które widzimy, że przydałoby się zmienić coś w naszej wsi, aby nabrała ładnego wyglądu, spowodowała jej  rozwój, była wizytówką naszej gminy. Jak Państwo widzą takie organizacje są potrzebne w naszych wioskach, bo tylko grupa ludzi, mająca nawet różne poglądy i zainteresowania, potrafi dostrzec potrzeby ludzi i budować postęp.

Po co potrzebne są zwykłym ludziom organizacje pozarządowe?

W bardzo prostym celu. Żeby nam pokazać, jak wiele czasu tracimy na narzekanie, jak jest źle, jak mało zrobiono. Nie ma czasu zastanawiać się „co mogłyby być, gdyby zrealizowałoby się to czy tamto”. Trzeba działać. I to pokazuje siłę organizacji samorządowych.

Czas i historia wszystkich nas rozliczy za nasze działania tak czynne, bierne czy wręcz obstrukcyjne. Tylko zadajmy sobie pytanie, czemu i komu ma służyć upór, obstrukcja, komu chcemy się spodobać czy zaimponować? Czy chcemy żyć według zasady, aby drugiemu się nie udało? Czy według zasady: cieszę się z powodzenia innych, dopomóż mi Boże w moim działaniu.

Organizacje pozarządowe po prostu działają w wielu obszarach, a najczęściej wszędzie tam, gdzie nie docierają urzędnicy, nie widzą potrzeb społeczności lokalnej.

Jak malujemy pokój to malujemy wszystkie ściany, a takim pokojem jest nasza Gmina.

Powinniśmy cieszyć się i wspierać ludzi poświęcających swój czas na działania społeczne, ściągających dość duże pieniądze dla naszej gminy i wspierać ich w ich działaniach.

Bardzo cieszy nas, że stowarzyszenie z Równego ściągnęło dodatkowe pieniądze, by wyremontować Dom Ludowy, teraz widzimy następną dotację na Dom Ludowy, bo takie są potrzeby uznane przez lokalną społeczność i tego żadna społeczność innych miejscowości nie może negować. Bardzo dobrze, że Towarzystwo na Rzecz Rozwoju Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej otrzymało dofinansowanie na scenę mobilną, która z pewnością będzie wykorzystana w mniejszych miejscowościach, gdzie nie ma Domu Ludowego czy sceny, jest to pomysł godny pochwały.

My, jako stowarzyszenie Kółko Rolnicze w Łękach Dukielskich, również cieszymy się z uzyskanych dotacji na budowę Domu Kultury Wiejskiej, którego tak w Łękach brakuje. Ale jesteśmy otwarci na współpracę z innymi stowarzyszeniami z terenu gminy. Mając doświadczenie w działaniu chętnie wesprzemy w pozyskiwaniu pieniędzy poza budżetem gminy inne stowarzyszenia, zwłaszcza nowe, na przykład powstałe niedawno Stowarzyszenie Dukla OdNowa. Bo nam także zależy na tym, aby nasza Dukla i cała gmina były zadbane i ładne.

Idziemy nawet krok dalej i proponujemy ścisłą współpracę naszych organizacji pozarządowych w Gminie Dukla, w której nie można budować fabryk, bo „Natura 2000” na to nie pozwala. Spotykając się możemy przeprowadzać burzę mózgów i wymyślać działania w kierunku rozwoju gminy od wschodu do zachodu i od północy do południa, bo tylko w zgodzie i jedności osiągniemy wiele, a w walce stracimy chęci, siły i energię do działania, a to wykorzystają ościenne gminy.

Tylko wspólnie działając możemy osiągnąć bardzo wiele.

Dlatego mamy apel do radnych naszej gminy, aby jako wybrańcy lokalnej ludności zaczęli w zgodzie działać na rzecz rozbudowy naszej małej ojczyzny, by wspierali te organizacje pozarządowe, które ściągają do gminy pieniądze z zewnątrz. Nie podcinali im skrzydeł zwłaszcza wtedy, gdy cel jest bliski osiągnięcia.

Zarząd Kółka Rolniczego w Łękach Dukielskich

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *